לחיות חיים (שלמים) כמו אלופים!

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

“אני כל כך מהיר שאתמול בלילה ניגשתי לכבות את האור בחדר והגעתי למיטה עוד לפני שהאור כבה” (מוחמד עלי).

ההוויה של האלופים, צורת החשיבה והדיבור אינם רק משהו מולד, (הדוגמא הטובה ביותר היא אלופים אפרוריים שעשו ניסים ונפלאות רק בזכות העובדה שהם האמינו שהם כל כך טובים). מדובר בעבודה קשה והרבה התמדה בגיבוש דרך מחשבה, אימוץ הרגלים ושינוי המיינדסט והכל בכדי לייצר תפישת חיים המציבה אותך מראש בנקודת יתרון, מאפשרת לך לנהל סיטואציות מורכבות, מושתתת על הערך העצמי שלך ומאפשרת לך לחיות מה שקרוי “חיים שלמים” או בשמם האימוני להימצא “בתודעה מתוקנת”. 

אז איך חיים, חיים של אלופים? מה אנחנו כספורטאים או אנשי עסקים צריכים לעשות בכדי להתנהל אחרת, להתנהג אחרת ובעיקר להפוך את זה לטבע שלנו?

ראשית אנחנו צריכים לאמץ תובנה ברורה לגבי מי אנחנו, ללמוד להשתחרר ממה אומרים עלינו… או מה יגידו אם… הבסיס לחיים שלמים תלוי ביכולת שלנו לקבל את עצמנו כמו שאנחנו. אנחנו לא צריכים לנסות להיות טובים יותר על חשבון אחרים (רק טובים מאחרים) ובאותה מידה אנחנו צריכים ללמוד להימנע מלהקטין את עצמנו בפני אחרים. המחשבה “שאני טוב יותר מאחרים” גורמת לנו בטעות לחשוב שאנחנו שווים יותר. שהרי אם אני יושב עם משהוא ממש חכם אין זה אומר שכרגע אני טיפש… ואם בקבוצה שלי יש שחקן שסומן ככוכב העולה אין זה אומר שאני שחקן לא טוב. ההפך, להיות אלוף ולהתנהג כמו אלוף אמיתי משמעותו שיש לי את היכולת להפוך את אלו שסביבי לטובים יותר.

אחרי שיצקנו בסיס איתן של הכרה בערך העצמי שלנו “וקבלנו את עצמנו” (מושלמים כמו שאנחנו) הגיע הזמן לייצר יציבות. רבים מרימים גבה כאשר אני מדגיש בפניהם את החשיבות ביצירת יציבות לאורך זמן, אבל קחו שניה ותחשבו, מה משמעות המילה מרכז? היכן ממוקם הלב? עמוד השדרה? מרכז – ריכוז – יציבות. כאשר אתם יוצרים מערכת יציבה של התנהלות, משחק, או עבודה אתם משפרים את הביצועים, יציאה מהריכוז תפגע ברמת הביצוע בדיוק כמו עודף ריכוז או מודעות, החוכמה היא למצוא את “הבלנס” הפנימי וממנו להתנהל.

לחיות חיים שלמים משמע להפחית ביקורת על אחרים ולהקטין שיפוטיות פנימית, כלפי עצמנו. אנחנו נוטים להיות “השופטים” המחמירים ביותר כאשר מדובר בשיפוט עצמי, שחררו. פרופורציות. קחו לדוגמא שחקן כדורגל שבועט לשער בשלוש הזדמנויות שונות במשחק ומחמיץ, אם החשיבה שלו מגיעה רק ממקום של תוצאה – תגמול הרי ששלוש החמצות עומדות להרוס לו יום (אם לא שבוע) שלם. האינסטינקט הטבעי ישר רץ למקום של אני לוזר, אני חלש, וואי וואי מה יכתבו מחר בעיתון או מה יגידו בבית הספר… האלוף יבחר לבעוט גם פעם הרביעית, הוא מתנהל ע”פ הדרך ולא רק ע”פ התוצאה, הוא משכיל להבין שהכישלון היה שיעור, לימוד וניסיון ורק התמדה (המשך התקפה) תניב תוצאה = שער.  

לאנשים רבים נדמה “שכל החיים וכל הזמן ישנה תחרות”, טעות. החיים הם למעשה רצף של סיטואציות, מבחנים קטנים בדרך ארוכה, התחרות קיימת כשאתה עולה לזירה, למגרש, אבל רוב הזמן אותם אנשים עסוקים לא רק בתחרות מול “החבר לקבוצה או היריב החדש” אלא מצויים בתחרות עם עצמם, אפקט הרסני שמוביל אותם לתסכול, לשיפוט עצמי מחמיר ולאיבוד היציבות, וזה כבר אמרנו, מוריד את רמת הביצוע. תשתדלו ללמוד יותר, לחוות יותר, תהיו סקרנים, חקרנים ופחות תחרותיים (בעיקר עם עצמכם), תאפשרו לעצמכם ללמוד, לגבש דרך ולהפחית לחץ, עודף לחץ (עוררות יתר) פוגעת בביצועים שלכם בדיוק כמו אדישות, וכן חזרנו לשם שוב, סגלו יציבות מנטלית.

ספורטאי שלם או אדם שלם הם אלו שהתוצאה אינה זו שמגדירה אותם, הם מקבלים את ההפסד כחלק מההתנסות, מהדרך, כווינרים הם יפעלו לתקן ומהר אבל בד בבד הם יקבלו את זה בפרופורציה המתאימה ובאופן שיאפשר להם לחזור מהר לעוררות השיא, למקום בו ביצועי השיא שלהם הם מיטביים, הדבר דומה לכדור אותו זורקים בעוצמה כנגד הקיר, אם היינו מצלמים זאת בהילוך איטי הרי שהיינו רואים שהכדור נמעך אל הקיר ובאותה מהירות חוזר לצורתו המקורית. זו התכונה החשובה ביותר לאלופים אמיתיים, לחזור למצב המקורי שיאפשר את הביצועים הטובים ביותר ללא תלות בסיטואציה. ולסיכום אגע שוב בנושא החשוב כל כך “הערך העצמי”. מורי ורבי ד”ר עודד קרבצ’יק העניק לי כלי אימוני המדגים זאת בצורה הטובה ביותר, קחו אצבע ומרחו בדיו, הניחו על נייר והנה קבלתם את טביעת האצבע האישית שלכם, עכשיו צאו למשימה, הצלחתם? לא הצלחתם? ממש לא משנה, קחו שוב את אותה אצבע ושוב מרחו בדיו והטביעו על הנייר בסמוך לקודמת, מה קבלתם? בדיוק את אותה טביעת אצבע. משמע?

הירשמו לניוזלטר

קבלו עדכונים ומאמרים ישירות למייל שלכם!

מוזמנים לחקור עוד

אימון מנטלי לספורטאים ומצבי משבר

לעשות.

אודות

שמי גדי דקל, מאמן מנטלי לספורטאים ולהתמודדות עם משברים, בעשרים וחמש השנים האחרונות אני עוסק באימון, ניהול, שיווק והפקה של אירועים תוך התמקדות באירועי ספורט, ליווי ספורטאים, קידום פרויקטים ויזמות בספורט.

תחומי פעילות העולם המנטלי ועולם הספורט

רשתות חברתיות

פוסטים אחרונים

דילוג לתוכן