שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

“בעוד עשרים שנה תתחרטו הרבה יותר על הדברים שלא עשיתם מאשר על הדברים שעשיתם, הפליגו רחוק מהנמל המוגן, חלמו בגדול וגלו עולם” (מארק טווין)

בלשון הצבאית כונו משפטי המוטיבציה “משפטים שנכתבו בדם”, אם נתעלם לרגע מהכאב הכרוך בהקזת הדם ונתמקד במובן המילה הרי שהכוונה בפשטות היא שאלו משפטים שהתגבשו מתובנות החיים, מעצם העשייה או אי העשייה, ומה שלמדו אחרים כבר מזמן כדאי ליישם, מה שקרוי בשפת העם “מה שלא עושה השכל עושה הניסיון”.

ספורטאים רבים שואפים להפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמם, לשפר ולהשתפר במדדים אלו ואחרים, לקפוץ רחוק יותר, לרוץ מהר יותר או לקלוע עוד סלים, החתירה למצוינות נעוצה במוטיבציה, בדלק הפנימי שמניע אותנו אל המטרה הבאה שלנו, אבל בכדי להיות “יוצא מהכלל”, אלוף, אלופה ובעל תוצאות יוצאות דופן צריך גם לפעול באופן יוצא דופן. אבל פה בדיוק חבוי “הטריק” ברגע שאנחנו שואפים לבצע שינוי, לשנות הרגל או לעשות משהו קשה ומפחיד המוח נכנס לפעולה במטרה אחת, למנוע זאת מאתנו.

כשאתה שואף להיות הטוב ביותר אתה מחויב לעבודה שונה, להתמדה והשקעה גדולות מאלו של אלו שסביבך, אם אתה רוצה להיות הקלע הטוב בקבוצה מן הסתם תידרש להגיע שעה לפני ולעזוב שעה אחרי האימון ולזרוק שוב ושוב לסל עד שהזריקה תהפוך לפעולה אוטומטית, אינסטינקטיבית ובעיקר עקבית ומשופשפת (טכניקה). לא נדון בפוסט הזה על משקל הכישרון מול משקל העבודה הקשה, נניח ששניהם בעלי ערך זהה (רק לשם ההנחה), מה שבטוח הוא שהמצטיין בתחומו נדרש לעבודה קשה יותר, ההתמדה שונה, המורכבות שונה, שיפור הטכניקה, העוצמה ומרכיבים נוספים.

וכאן אתה יכול לייצר לעצמך את היתרון. עצם החשיבה האם עשית כל מה שאפשר היא השלב הראשון במנוע שיקדם אותך. לעשות כל מה שאפשר? מה זה אומר? מה אפשר (זה וודאי יחסי) והכל? מה זה הכל?

מה אפשר? אפשר הכל, זה עניין של החלטה, אפשר לנסות דברים חדשים, אפשר לשנות ולגוון להוסיף ולגרוע ובלבד שנבחן מה שיפר, מה שימר ומה פחות טוב לנו. להגיד “אי אפשר” זה הפתרון הפשוט ביותר, אם רוצים לעשות שינוי, להיות טובים יותר אפשר וצריך לנסות ולעשות כל שנדרש. צריך לשים לב להתנהגות האישית שלנו, אנחנו נוטים “לעבוד” על עצמנו ובסופו של דבר נשארים באזור הנוחות (כלומר בדיוק באותו המקום), אנחנו לא ערים לכך שבשעה שנכנס בנו דחף לבצע, במוח מתרחש תהליך הפוך… אנחנו מתחילים לדחוק את אותו דחף וממגרים אותו ברציונליזציה (בשפה פשוטה – מייצרים תירוצים למה לא לפעול).

בדיוק כך באימון למצוינות, בכדי להשתפר, להתמקצע, להיות הטוב ביותר עליך לעשות כל מה שנחוץ ומעבר, עליך לבצע סדרה של פעולות ואימונים (כושר, טקטי, ובפרט מנטלי) בכדי ליצור יתרון על האחרים, בכדי להיות טוב יותר ממני אתה צריך לשדרג את הפעולות שאני עושה טוב מאד. משימה מאתגרת מאד, למעשה נדרש מספורטאי למתוח את עצמו בכל פעם מחדש אל קצה אחר, להשוות עצמו למתחרים, להבין איפה נקודת התורפה שלהם, במה הם פחות טובים וכיצד הוא משפר את הנקודה הזו והופך אותה ליתרון יחסי.

בכדי לעשות כל מה שצריך, צריך קודם כל להחליט לעשות. והמפתח להצלחה הוא לייצר התמדה, יציבות לאורך זמן ויכולת להתעלות בכל פעם מחדש, גם אל השיא החדש וגם מול המתחרה החדש. עולם האימון המנטלי מאפשר לבצע את התהליך באמצעות כלים אימוניים אשר מתמקדים בתחומי הביטחון העצמי, ההתמדה, היכולת להתמודד עם סיטואציות ובעיקר עם היכולת לתכנן “עוררות” לביצועי שיא. אלו בדיוק הכלים שנועדו להחזיר את השליטה אליך ולהרפות את האזור במוח שאומר לעצמו “למה כל המשימות האלו עכשיו”. באמצעות הכלי האימוני הספורטאי יכול לאתגר את עצמו תוך כדי עבודה, להציב מטרות חדשות, להיכשל ולנסות שנית מבלי להגדיר את עצמו רק על בסיס התוצאה ולפתח לעצמו שיטות אימון וכלים הממנפים את תהליך האימון באופן שיפיק ממנו את התוצאה האופטימלית.

יש לך חלום? מטרה מאתגרת? אל תחסכו בניסויים ומאמץ, בכדי להפוך לטובים ביותר צריך לא רק חשיבה חיובית, צריך גמישות מחשבתית, תעוזה, מאמץ לאורך זמן ובעיקר אומץ לנסות, להיכשל ולנסות שוב, צריך גמישות במובן שלא כל אימון/שיטה או דרך הן הנכונות עבורך וויתור כלל לא על הפרק. לכן צא ולמד, התנסה במשהו חדש, בחן וגלה מה מעניק לך את הקפיצה לה אתה נחוץ. “בעתיד כשתסתכל אחרונה תצטער הרבה יותר על מה שלא ניסית מאשר על מה שהעזת לנסות”.

הירשמו לניוזלטר

קבלו עדכונים ומאמרים ישירות למייל שלכם!

מוזמנים לחקור עוד

אימון מנטלי לספורטאים ומצבי משבר

לעשות.

אודות

שמי גדי דקל, מאמן מנטלי לספורטאים ולהתמודדות עם משברים, בעשרים וחמש השנים האחרונות אני עוסק באימון, ניהול, שיווק והפקה של אירועים תוך התמקדות באירועי ספורט, ליווי ספורטאים, קידום פרויקטים ויזמות בספורט.

תחומי פעילות העולם המנטלי ועולם הספורט

רשתות חברתיות

פוסטים אחרונים

דילוג לתוכן