ספורט, כסף, אסון ואחריות

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אפידמולוגים בכירים באירופה מכנים את המשחק הזה “כפצצה הביולוגית” שהונחתה על אירופה וכגורם שהאיץ עד לבלי שליטה את הקורונה באירופה בכלל ובאטליה וספרד בפרט. אז איך משחק כדורגל אחד גרם להאצה מטורפת של מגפת הקורונה הגובה כבר למעלה מ 10,000 קורבנות באיטליה וקרוב ל 5000 נוספים בספרד? עצוב לחשוב שלספורט היה יד בדבר.

ביום 19.2.20 נערך באצטדיון סאן סירו במילאנו משחק שמינית גמר ליגת האלופות בין אטלנטה ברגאמו לבין ולנסיה הספרדית. המשחק הועתק מברגאמו למילאנו לפי הוראת אופ”א היות והאצטדיון בברגאמו מכיל “רק” 21,000 מקומות. ברגאמו שוכנת סה”כ 60 קילומטר מזרחית למילאנו ומתגוררים בה 120,000 תושבים. בבוקר המשחק נסעו קרוב ל: 40,000 אוהדים מברגאמו למילאנו באוטובוסים רכבות ומכוניות בצפיפות אופיינית לאוהדי מכדורגל ומבלי לחשוב לרגע שהם בגופם הופכים למפיצי הנגיף הגדולים של אירופה.  

האוהדים כמנהג אוהדים לפני משחק, שוטטו בעיר מהבוקר ,טיילו בכיכר הדואומו ובקניונים ונפגשו עם אלפי תיירים סינים שחגגו את ראש השנה הסיני. כשני מיליון תיירים סינים בילו באיטליה בשלושת השבועות של ראש השנה הסיני מ-1 עד 20 לפברואר בערך… לאחר שנדבקו מהסינים פנו האוהדים למשחק ושם התנשקו והתחבקו לפחות ארבע פעמים (חיבוק/נשיקה אחד לפחות אחרי כל גול של קבוצתם האהובה) שניצחה את ולנסיה 0:4.

בסיום המשחק כשהם מאושרים ושמחים על הניצחון עשו דרכם חזרה לברגאמו באוטובוסים ורכבות צפופות המשיכו את החגיגה מלאת הקרבה בהמשך לניצחון הענק.

ברגאמו הפכה לאחד ממרכזי המגיפה באיטליה חרף העובדה שאין בה כמעט תיירים. ארבעה מאנשי הצוות של הקבוצה כבר יפטרו מהמגפה. ואם כל זה לא מספיק אז 2,500 אוהדי ולנסיה שהגיעו למשחק נדבקו גם הם והפיצו את המגיפה בספרד. המשחק הוגדר על ידי מומחים כ: “”game zero על משקל ground zero . זאת בהבדל קטן, באסון התאומים היו “רק” 2,900 הרוגים כאן מניין הנפטרים כבר חצה את ה 10,000 וזה באיטליה לבדה.

מה שחבל לא פחות הוא העובדה שהאנגלים השאננים אפשרו ל 3,000 אוהדי אתלטיקו מדריד להגיע לליברפול שבועיים לאחר מכן ביום 11.3.20 ולהביא את הנגיף לליברפול במשחק עם קהל. ב 11.3 ע”פ נתוני ארגון הבריאות העולמי עמד מספר החולים באיטליה על 9127 ומספר הנפטרים כבר חצה את ה 400, בספרד באותו מועד מספר החולים כבר עמד על 1000 עם 28 נפטרים, היום באנגליה כבר סופרים 15,000 נדבקים וכמעט 800 נפטרים.

ספורט אמור להיות חוויה, בילוי, משחק כדורגל במעמדים הללו ובכלל הוא חגיגה של אוהדים וצבעים, שמחה, בעולם מתוקן משהו צריך היה לקבל אחריות על כינוס של עשרות אלפי אנשים יחד שעה שהנגיף כבר פרש כנפיים וחצה את גבולה של סין לאירופה. ספורט מונע מכסף, ליגת האלופות והליגות הבכירות מונעות מכסף גדול, אדיר. אבל כל אלו אינן סיבות “למשחקי מזל” לניסיון למשוך את מלאך המוות באף ולהרוויח עוד משחק אחד. נכון היה שהמשחק יבוטל/ידחה או לפחות ישוחק ללא קהל.

בסופו של יום רק ההיסטוריה תשפוט את האחראים, החוקרים שכבר שמו את האצבע על המשחק “כאירוע נפיץ” בהתפשטות המחלה יכולים רק להציג את גרסתם. נוכל לדון במספרים ובעובדות להאמין או לא, בשורה התחתונה שני המועדונים הסמוכים זה לזה במונחי אירופה היו שותפים למשחק היסטורי ששינה את פני אירופה ללא היכר.

הירשמו לניוזלטר

קבלו עדכונים ומאמרים ישירות למייל שלכם!

מוזמנים לחקור עוד

אימון מנטלי לספורטאים ומצבי משבר

לעשות.

אודות

שמי גדי דקל, מאמן מנטלי לספורטאים ולהתמודדות עם משברים, בעשרים וחמש השנים האחרונות אני עוסק באימון, ניהול, שיווק והפקה של אירועים תוך התמקדות באירועי ספורט, ליווי ספורטאים, קידום פרויקטים ויזמות בספורט.

תחומי פעילות העולם המנטלי ועולם הספורט

רשתות חברתיות

פוסטים אחרונים

דילוג לתוכן