NIKA: הפרויקט לשינוי חברתי באמצעות ספורט

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתבה שפורסמה באתר הספורט ONE

“ספורט משנה אנשים” ולגרסתנו משנה אותם לטובה. לכן לא נתפס שבישראל 2020 יהיו ילדים שלא יעסקו בספורט מקצועי רק כי אין להם את המימון, המודעות או האמצעים”. כך פתח גדי דקל היזם של פרויקט “ניקה” את הפגישה איתי.

את גדי אני מכיר כבר מספר שנים. הוא עוסק כבר שנים רבות בהפקת אירועי ספורט, אימון מנטלי לספורטאים ומשך למעלה מעשור הפיק בהתנדבות את אירועי ההתרמה לתנועת הנוער לצעירים עם ובלי צרכים מיוחדים “כנפיים של קרמבו”. הפעם אני מבקש לפגוש אותו לאחר שהעביר לי תקציר אודות המיזם החדש שהקים בימים אלו   “ניקה” (הרשומה כעמותה ללא מטרות רווח), מיזם ששם לעצמו מטרה אליה אמור להתחבר כל מי שספורט קרוב לליבו.

פרויקט “ניקה” שם לעצמו למטרה להנגיש אימוני ספורט המשולבים בערכים ותוכן לכל ילד וילדה שידם אינה משגת לממן אימונים מקצועיים. בין אם מסיבה כלכלית או מחוסר מודעות לחשיבות הספורט כערך ומרכיב מרכזי בחייו של כל ילד. המטרה שלנו פשוטה, להגיע לכל אלו שמשתייכים לקבוצות מוחלשות ולהעניק להם אימונים פונקציונאליים באופן סדיר פעמיים בשבוע, להטמיע בילדים הללו את אהבת הספורט ולאפשר להם ליהנות מהכלים שספורט מייצר עבורך כאדם. האמונה שלנו פשוטה מאד, “ספורט משנה אנשים” ולגרסתנו משנה אותם לטובה. לכן לא נתפס כי בישראל של 2020 יהיו ילדים שלא יעסקו בספורט רק כי “אין להם את האמצעים לאימון מקצועי”.

דקל מספר מאיפה נולד הרעיון למיזם. “מדובר בשילוב של תהליכים ואירועים. לאורך זמן היה לי ברור שאני רוצה לעשות משהו בתחום הספורט לילדים ונוער, היה לי ברור שאני רוצה לייצר שינוי. אבל מרוץ החיים הוביל אותי למקומות שונים והרעיון נדחק מעט.

באחת ההפקות שניהלתי במסגרת טורניר “סטריטבול” (טורניר כדורסל רחוב בו משתתפים מאות ילדים בגילאים שונים), הבחנתי בשולי אחד המגרשים בקבוצת נערים היושבת בצד ושאינה נוטלת חלק בתחרות. ניגשתי לכיוונם. המבטים מיד הושפלו כאילו אמרו לעצמם “שרק לא יגיע לפה, שרק לא ידבר אתנו” אבל אני המשכתי ישר אליהם, עברתי אחד אחד, “החלקתי כאפה חברית” והתיישבתי. למה אתם לא משחקים שאלתי, הפסדתם? לא נרשמתם? שקט כבד שרר, אחרי מספר דקות מלמל אחד מהחברה ספק לעצמו ספק אלי “אנחנו, אנחנו מהשכונה, רק באנו לראות”, נו הקשתי, יש לכם כדורים אז למה לא תשתתפו. שוב שקט, הפעם נציג אחר מהקבוצה נטל עוז והוסיף “אנחנו לא מקצוענים כמו החברה פה, וגם אנחנו לא יכולים לשלם על ההרשמה”.

המשפט הזה הכה בי כמו ברק. לא יכולים לשלם על טורניר שעלותו 25 ₪ לשחקן? מחיר ממוצע של מנה פלאפל ושתייה? זה הגיוני? שבישראל של היום ישנם ילדים שנמנעים מספורט כי הם לא יכולים לשלם 25 ₪?… מכאן כבר היה ברור לגדי שעושים מעשה. ואז הגיעה “הגברת קורונה”. פתאום התפנה הזמן והאש שהציתה את הפרויקט הפכה ללהבה גדולה. דקל כינס חברים ואנשי מקצוע מתחום הספורט ויחד הקימו את NIKA “הפרויקט לשינוי חברתי באמצעות ספורט”.

לילדים ונוער יש המון כוח, הם יכולים לחולל מהפכות והם יודעים להוביל מהלכים באופן מעורר השראה, צריך לתת להם את הכלים המתאימים והם כבר ידעו איך לייצר מהפכה ושינוי באמצעות הספורט ומתוך התשוקה לספורט. ניקה שמה לעצמה למטרה להגיע בשנה הראשונה ל 1000 ילדים ברחבי הארץ. בכל מוקד (עיר) יוקמו 4-5 קבוצות אימון בהתאם לגילאים ואלו יזכו לשני אימונים בשבוע, מפגש עם מאמנים מנטליים, תזונאים וספורטאי על היוצרים השראה ובנוסף, אחת למספר חודשים יתקיימו ימי ספורט ופעילות המשלבת מספר מוקדים ואת משפחות השחקנים.

אנחנו רוצים לאפשר לילדים הללו לעסוק בספורט ברמה הגבוהה ביותר.

לא ממקום של מסכנות אלא ממקום של בחירה והעצמה, הכל במטרה להצית בהם את אש האהבה והתשוקה לעיסוק בספורט. מעבר למסגרת האימונים הפיסיים נשלב הרבה ערכים, תוכן וכלים מעצימים בכדי לקדם את אותם מרכיבים חשובים שספורט יכול להעניק לילדים ונוער: נחישות, התמדה, רצון, משמעת ובהחלט גם מטרות. אנחנו הולכים ליישם את המונח “מספורט של אלופים לספורט של אלפים”. המטרה שלנו לא לאתר את הכוכב/ת הבאים של הספורט הישראלי אלא ליצור שינוי תודעתי באמצעות ספורט. לחבר קהילות של מתאמנים מערים שונות והכל סביב ערכי הספורט והחוויה.

“אנחנו פועלים לגיוס של מכלול המשאבים, המאמנים, צוותי ההדרכה והמנטורים, כל הציוד לאימונים יגיע עם צוות המאמנים וכל משתתף בתוכנית יקבל בפתיחה ערכת ציוד אישית מתנה. אנחנו נספק את כל התנאים להצלחה! בימים אלו אנחנו מגבשים כלים ואסטרטגיה לגיוס הכספים למימון הפרויקט (שמן הסתם יסתמך במרביתו על תרומות), המתאמנים/ות ידרשו לשלם “דמי רצינות סמליים בלבד” בסך 10 ₪ לאימון, ואם נדע על משהו שגם זה “גדול” עליו נמצא את המקורות לסבסד”.

בין יתר הדרכים לגיוס התחלנו ממש ערב הקורונה לפנות לספורטאי על ישראליים, ספורטאים/ות אולימפיים, אלופי עולם ואירופה, בבקשה לתרום לנו פריט אישי אותו נעמיד למכירה באתר העמותה ובאירוע ההשקה. ההיענות הייתה טובה מאד, ובין היתר נתרמו לנו עד כה בין היתר פריטים תרומת: חנה מיננקו (סגנית אלופת העולם בקפיצה משולשת), אלון דאי (אלוף אירופה במרוצי NASSCAR), ערן זהבי ששולח לנו פריט אישי הישר מסין, נילי בלוק (4 פעמים אלופת העולם ואירופה באגרוף תאילנדי), אנסטסיה גלושקוב לבנטל (שיאנית הייצוג האולימפי של ישראל עם השתתפות בארבע אולימפיאדות) ואחרים. אנשים מתחברים לערך של הפרויקט ואנחנו תקווה שככל שהחיים יחזרו למסלולם נוכל להגביר את הקצב.

היעד שלנו הוא לפתוח את תוכנית האימונים עם פתיחת שנת הלימודים בספטמבר הבא. ההקמה, הציוד וההתארגנות הם כמובן ענין של כסף, וכרגע המטרה המרכזית היא להתחיל ולגייס את המשאבים הנחוצים.

גם מתוך הכרת המציאות הכלכלית שנכפתה עלינו היום (ושלצערנו מוסיפה עוד ילדים למעגל הזה) וגם מתוך רצון להתחבר “אל כולם” בחברה הישראלית, אנחנו מציבים תרומה בסיסית של 25 ₪ שהיא למעשה עלות כללית של אימון למשתתף או 50 ₪ שהם מסגרת אימון שבועית, זה כסף קטן כמעט עבור כל אחד אבל זה סכום שיכול בעזרת רבים לשנות חיים של ילדים. היעד שאפתני אבל מדובר בעיננו במשימה מלאת שליחות וחשיבות ואני בטוח שיצטרפו אליה רבים ויתמכו בה לא רק ספורטאים אלא כל מי שמאמין בערכי חינוך, ספורט קהילה וערבות הדדית. השנה חשיבות התרומות מכרעת היות והעמותה צעירה ויקשה עלינו בשלב זה לקבל תמיכות עירוניות או ממשלתיות.

זהו פרויקט של “קולקטיב אימפקט” הוא נועד ליצור שינוי בקרב שכבה גדולה של ילדים, שינוי שיביא אותם למקומות אחרים, לפיתוח אורח חיים בריא ואין לנו ספק שהמעגלים הללו ישפיעו על הבית, השכונה והסביבה הקרובה לכל ילד וילדה בפרויקט.

לסיכום דקל מבקש לנצל את הבמה ולפנות לכל מי שרוצה לתמוך, לתרום או לסייע לפרויקט להתרומם ולהגיע למקסימום ילדים. אנחנו זקוקים להרבה משאבים, החל בתרומות (כל סכום יתקבל באהבה), ציוד לאימונים, מאמנים שרוצים להתגייס, ציוד לילדים, אנחנו זקוקים לעוד “תרומות פריטים אישיים” מצד ספורטאים נוספים ולהפצת הבשורה בכל פינה בארץ. נשמח ונודה לכל סיוע. לתרומות וסיוע ניתן לפנות בכתב אל: dekel@simbams.com או להעביר תרומה לבנק דיסקונט סניף אפקה 198 חשבון ע”ש ניקה ספורט וקהילה (ע”ר) חן מס 165766060. כל סיוע יתקבל באהבה!

הירשמו לניוזלטר

קבלו עדכונים ומאמרים ישירות למייל שלכם!

מוזמנים לחקור עוד

אימון מנטלי לספורטאים ומצבי משבר

לעשות.

אודות

שמי גדי דקל, מאמן מנטלי לספורטאים ולהתמודדות עם משברים, בעשרים וחמש השנים האחרונות אני עוסק באימון, ניהול, שיווק והפקה של אירועים תוך התמקדות באירועי ספורט, ליווי ספורטאים, קידום פרויקטים ויזמות בספורט.

תחומי פעילות העולם המנטלי ועולם הספורט

רשתות חברתיות

פוסטים אחרונים

דילוג לתוכן